Oleje
Oleje, są to tłuszcze roślinne. Należy wybierać do spożycia oleje tłoczone na zimno z nasion i owoców uprawianych metodami ekologicznymi (biodynamicznymi). W ten sposób nie pozbawiamy się witamin i innych cennych elementów. Rafinowane oleje, w przeciwieństwie do nie rafinowanych podlegają: odśluzowywaniu, wybielaniu chlorowodorem lub kwasem siarkowym, odciąganiu niemiłych zapachów, utrwalaniu.
Olej lniany – jest wytłaczany z nasion lnu. Leczy skórę, stawy i kości - z tego powodu jest często stosowany w różnych maściach. Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie powinien być wykorzystywany do głębokiego smażenia. Olej lniany należy przechowywać w temp. 4-10 stopni C.
Olej słonecznikowy – uzyskiwany z nasion słonecznika. Należy do najbardziej odżywczych olejów i jest stosunkowo trwały. Zawiera znaczące ilości witaminy D, jest więc wskazany dla dzieci oraz osób rzadko korzystających z promieni słonecznych.
Olej sezamowy – ciemny, wytłaczany z prażonych nasion sezamu, odznacza się intensywnym smakiem i zapachem; nadaje się do głębokiego smażenia. Jasny, wytłaczany ze świeżych nasion sezamu, ma łagodniejszy smak; nadaje się do lekkich i delikatnych potraw.
Olej rzepakowy – uzyskiwany z nasion rzepaku. Najczęściej spotykany olej w Polsce. Może być stosowany do smażenia. Gotowania i na surowo.