Miody

  • Zdrowa Chatka. Miody.

    Zdrowa Chatka. Miody.

Pszczoły gromadzą miód w plastrze, gdzie ulega dojrzewaniu. W zależności od surowca z jakiego powstał miód, wyróżnia się miody: nektarowe (kwiatowe), spadziowe, mieszane. Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a barwę od białej, poprzez jasnożółtą aż do brunatno-brązowej.

Miód rzepakowy – wysoka zawartość glukozy. Zawiera cenne składniki mineralne: bor, magnez, żelazo i potas; witaminy z grupy B, C i K. Bor ułatwia przyswajanie innych związków odżywczych bierze udział w budowie tkanki kostnej oraz funkcjonowaniu tarczycy i śledziony. Zalecany osobą cierpiącym na schodzenia układu krwionośnego, pomocny w zwalczaniu przeziębień i chorób układu oddechowego.

Miód akacjowy - bogaty jest w naturalne witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotynę, a także liczne minerały: potas, fosfor, żelazo, magnez, wapń, mangan oraz kobalt.

Miód gryczany - przede wszystkim zawiera rutynę czyli substancję, która wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne. Poleca się go osobom w podeszłym wieku, cierpiącym na problemu związane z układem krążenia np. miażdżycę. Cukry proste zawarte w miodzie gryczanym wchłaniają się prosto do krwioobiegu, omijając przy tym wątrobę. Dzięki szybkiemu wchłanianiu mogą w krótkim czasie odbudować mięsień sercowy. Wspomniana wcześniej rutyna hamuje rozkład witaminy C, a dodatkowo znacząco przyspiesza gojenie się ran wewnętrznych i zewnętrznych w związku z tym zaleca się jedzenie go przy złamaniach. W związku z dużą zawartością magnezu miód gryczany koi zszargane nerwy oraz reguluje pracę serca. Jest on skarbnicą: Białka Żelaza Witaminy C

Do góry